Mnogi ljudi su primijetili da nakon nekoliko gutljaja jutarnje kafe često moraju hitno potrčati u WC. Dok neki smatraju da je ovo potpuno prirodan proces, drugi se pitaju je li to znak nekog zdravstvenog problema. Znanstvenici sa Sveučilišta u Teksasu odlučili su ispitati ovu pojavu.
U njihovom istraživanju, znanstvenici su tri dana hranili pacove kavom kako bi proučili kako to utječe na motoričku funkciju crijeva. Bez obzira na količinu kofeina, otkriveno je da je konzumacija kave značajno povećala pokretljivost crijevnih mišića kod pacova. Drugim riječima, pacovi su osjećali potrebu za pražnjenjem crijeva nakon pijenja kave, slično kao što to može biti slučaj kod ljudi. Također, primijećen je i pad broja bakterija u njihovom izmetu. Šuan Ženg Ši, glavni autor studije, rekao je za britanski “Mirror” da su ovi učinci neovisni o kofeinu, jer je čak i beskofeinska kava imala sličan utjecaj na probavni sustav.
Pretpostavlja se da su za laksativni učinak kave odgovorna njezina kisela svojstva. Povećani nivo želudačne kiseline, koji se pojačava zbog klorogene kiseline prisutne u kavi, aktivira probavni sustav.
Dakle, kada vas sljedeći put kava “pripremi” za WC, znajte da je to normalno i da je s vašim zdravljem sve u redu.
Bonus: Je li kafa zdrava?
Pitanje o zdravlju kave često se postavlja, a odgovori su složeni. Kava je poznata po tome što je snažan antioksidans i može imati mnoge koristi za zdravlje. Međutim, postoje i neki aspekti koje treba uzeti u obzir.
Pijenje kave na prazan želudac može potaknuti proizvodnju želudačne kiseline, što može biti štetno za ljude s gastritisom. Čak i kod osoba sa zdravim želucem, povećana proizvodnja kiseline može izazvati probavne smetnje.
Osim toga, ako tijelo ima poteškoća s probavom proteina, može doći do nadutosti, žgaravice, povraćanja, iritacije, pa čak i do povećanog rizika od raka debelog crijeva. Stoga stručnjaci preporučuju da prije pijenja kave pojedete neki obrok, poput kriške hljeba, kako biste zaštitili želudac i osigurali da kava pozitivno utječe na vaše zdravlje.