Muhe su poznate po svojoj sklonosti da se okupljaju oko izvora hrane i životinjskog izmeta, što su područja bogata bakterijama i virusima. Ovi insekti su često nazivali “đavoljim pčelama” zbog svoje sposobnosti da prenose brojne bolesti, uključujući koleru, dizenteriju, tifus, i bakterije koje mogu izazvati čir na želucu.
Prema istraživanju sa Univerziteta u Pensilvaniji, muhe mogu preneti čak 351 vrstu bakterija. Najveća koncentracija mikroba nalazi se na njihovim nogama i krilima. Takođe, studije su pokazale da muhe u urbanim sredinama prenose više bolesti nego u ruralnim područjima.
Ovi insekti su posebno opasni jer prenose mikroorganizme odgovorne za teške bolesti kao što su dizenterija, salmonela, stomačni grip, trbušni tifus, kolera, tuberkuloza i mnoge druge. Kada muhe slete na određena mesta, često ostavljaju za sobom brojne kolonije bakterija koje mogu izazvati zdravstvene probleme.
Evo jedne zanimljive činjenice o muhama: muhe imaju vrlo jedinstven način “slušanja”. Iako nemaju uši, muhe koriste svoje noge da „slušaju“ vibracije. Naime, na njihovim nogama postoje specijalizovane dlačice koje mogu detektovati zvuk i vibracije, što im pomaže da uoče prisustvo predatora ili promene u okolini. Ova sposobnost im omogućava da brzo reaguju na opasnosti, što je jedna od razloga zašto su tako brze i teške za uhvatiti.