Čuvarkuća je biljka bogata taninima, biljnim sluzima, masnim uljem, smolama, kalcijevim malatom, mravlju i jabučnom kiselinom. Savremena istraživanja su potvrdila prisutnost korisnih kiselina, flavonoida i ugljikohidrata.

U narodnoj medicini, čuvarkuća se koristi zbog svojih antiupalnih, adstringentnih i diuretičkih svojstava. Može se primjenjivati u obliku soka, obloga, masti, tinkture ili čaja, a posebno je poznata kao prirodni lijek za uhobolju.

Sok čuvarkuće pomaže kod uhobolje, oštećenja bubnjića i gubitka sluha, jer rastvara višak skrućene smole u uhu i smanjuje bol. Mnogi smatraju da je učinkovitija od apotekarskih kapi, a neki pedijatri je preporučuju i za djecu. Za liječenje, dovoljno je istisnuti 2 do 3 ml soka iz lista, ukapati u uho, ležati malo, a zatim pustiti da sok iscuri.

Čuvarkuća također pomaže kod kožnih problema i rana, zahvaljujući sličnim svojstvima aloe vere. Idealna je kao prva pomoć za opekotine, ubode i ugrize – sok se jednostavno nanosi ili se stavlja obloga od prerezanog lista.

Sok ove biljke sadrži polisaharide i antibakterijske spojeve koji se bore protiv bakterija, a može pomoći i kod nervnih smetnji, strahova, padavice i crijevnih parazita. Preporučuje se i kod upala uha, grla i zuba, a može se piti ili grgljati. Dnevna doza je tri kašike soka ili nekoliko listova čuvarkuće.

Med od čuvarkuće je mješavina koja može pomoći kod mioma, cista na maternici i problema sa štitnom žlijezdom. Također djeluje detoksikacijski. Da biste pripremili ovaj med, sameljite 750 g listova čuvarkuće s kilogramom meda. Uzimajte jednu kašiku ujutro na prazan želudac i jednu do dvije kašičice tokom dana.

Čaj od čuvarkuće je odličan za obilne menstruacije, menstrualne grčeve, proljev i čireve. Priprema se kuhanjem 10 g svježih ili 12 g suhih listova u 250 ml vode tokom 15 minuta. Nakon procijeđivanja, čaj se pije na prazan želudac, a zatim svaka sat vremena po jedna kašičica.