Kućni poslovi nisu omiljeni, ali su neizbežni deo svakodnevice. Ipak, uz nekoliko korisnih saveta, možemo ih učiniti lakšim. Danas delimo praktičan trik za lakše pranje veša. Pravilno pridržavanje osnovnih uputa može značajno produžiti vek trajanja vaše perilice rublja, ključnog uređaja u svakom domu. Nažalost, često zanemarujemo osnovne smernice, što može uticati na efikasnost stroja. Pogledajmo neke česte greške i načine kako ih izbeći.

Jedna od najčešćih grešaka je prekomerno korišćenje deterdženta, misleći da će to poboljšati pranje. Ipak, previše deterdženta može stvoriti prekomernu pjenu, koja ometa rad perilice i može dovesti do lošeg čišćenja rublja. Da biste izbegli da sitni predmeti, poput čarapa, zapnu u filtrima perilice, preporučuje se korišćenje specijalnih vrećica za pranje. Ove vrećice pružaju zaštitu i sprečavaju ulazak kovanica i drugih nepoželjnih predmeta u stroj. Održavanje čistog filtra je ključno; idealno je to raditi barem četiri puta godišnje, a češće ako primetite neugodne mirise ili probleme s radom.

Takođe, prekomerna količina deterdženta može ometati ladicu za deterdžent, što smanjuje njegovu efikasnost. Stoga je važno pridržavati se preporučene doze deterdženta navedene na pakovanju. Mnogi misle da će dodavanje više odjeće u perilicu doneti bolje rezultate, ali to nije tačno. Prekomerno punjenje može smanjiti efikasnost pranja jer odjeći nedostaje prostora za slobodno kretanje. Osim toga, opterećenje perilice može smanjiti njen vek trajanja. Preporučuje se puniti perilicu do 75% kapaciteta za pamučne i lanene tkanine, dok za sintetičke tkanine najbolje je napuniti do polovine kapaciteta. Prilikom pranja vune, stroj ne bi trebao biti punjen više od jedne trećine kapaciteta.

Pridržavanje ovih saveta može značajno produžiti život vašeg uređaja, što će doneti uštede i smanjiti potrebu za popravkom. Pored toga, evo nekoliko saveta kako da se oslobodite paukova u domu. Razmislite o postavljanju mreža na vrata i prozore kako biste ih sprečili da uđu. Mreže su efikasan način da blokirate ne samo paukove, već i druge insekte, dok omogućavaju protok svežeg vazduha.

Koristite eterična ulja poput lavande ili čajevca, koji su poznati po svojoj sposobnosti da odvraćaju pauke. Pomiješajte nekoliko kapi eteričnog ulja sa vodom u bočici s raspršivačem i prskajte po mestima gde se pauci obično zadržavaju. Takođe, redovno održavanje dvorišta može značajno smanjiti njihov broj. Uklonite nakupljeno lišće, drva i grane koje mogu pružiti utočište paukovima. Postavite lepljive zamke u kutove i na podove kako biste pratili i eliminisali pauke koji su ušli u vaš dom. Ove jednostavne mere mogu drastično smanjiti broj pauka u vašem životnom prostoru.