Bilo da je čuvate na policama, pravite kompot ili slatko, ili je jedete samu, dunja, ova mirisna i zdrava voćka, donosi brojne koristi. Evo zašto je vredna vaše pažnje!

Dunja je bogata šećerima, organskim kiselinama (kao što su jabučna i limunska), pektinom, taninom i antioksidantima. Ovi nutrijenti pomažu telu da apsorbuje kalcijum i gvožđe, dok se bore protiv slobodnih radikala koji mogu oštetiti ćelije. Osim toga, sadrži magnezijum, fosfor, kalijum i vitamine A, C i B kompleksa (B3, B6 i B9). Njene koristi uključuju antibakterijska svojstva, poboljšanje probave, podršku srcu i jačanje imuniteta. U narodnoj medicini koriste se plod, seme i list dunje.

Kako koristiti dunju?

Zrele dunje su tvrde i kiselkaste, a najčešće se koriste za pravljenje pekmeza, slatka i želea. U narodu, sok od dunje i kuvana voćka pomažu protiv proliva i plućnih bolesti, kao i za jačanje sluzokože usta, želuca i creva.

Dunje se mogu čuvati do proljeća, a u nekim krajevima se suše u tankim kriškama i koriste za čaj. Listovi dunje su poznati kao sredstvo protiv proliva, dok se seme koristi za pravljenje sluzavih preparata koji ublažavaju suvi kašalj ili kao obloga kod opekotina.

Recepti za lečenje

  1. Sirup za bronhitis: Izdrobite 5 g semena dunje, prelijte ih s 100 ml vode i sačekajte da se stvori sluzasta masa. Dodajte 15 g svežeg soka od bokvice i 100 g meda od žalfije. Uzimajte po jednu kašičicu tri puta dnevno pre obroka.
  2. Dunja protiv čireva: Pomešajte po 1 kašiku lanenog i dunjinog semena, prelijte s 1 šoljom hladnog čaja od kamilice, procijedite posle sat vremena i pijte nezaslađeno pola sata pre obroka, 2-3 puta dnevno.
  3. Kod zapaljenja debelog creva: Pomešajte po 20 g lanenog i dunjinog semena, srčenjaka, islandskog lišaja i plodova borovnice. Prelijte 3 kašike mešavine s pola litre hladne vode, ostavite 3 sata, zatim zagrijte do ključanja, ohladite i pijte 3-4 puta dnevno po jednu čašicu pre obroka.
  4. Dunja protiv proliva: Dobro isitnite po 20 g drenjina, oskoruša, šipuraka, dunja i mušmula. Od mešavine uzmite 3 kašike, kuvajte 10 minuta u pola litre vode, ohladite, procijedite i pijte umesto vode.
  5. Za upale u ustima: Pomešajte 2 kašike mešavine kamilice, žalfije i sjemena dunje sa četvrt litra ključale vode, ostavite 2 sata, procijedite i koristite za ispiranje usta.
  6. Melem za opekotine: Izdrobite 10 g sjemenki dunje, prelijte s 200 ml vode i sačekajte da se stvori sluzava masa. Nanosite je na obolela mesta ili kao oblog.

Dunja je zaista pravo blago prirode, koje može doneti brojne koristi za zdravlje!