Evo saveta stručnjaka i kinologa o tome kako da se zaštitite od agresivnih pasa i sprečite ujede:

  1. Ostanite smireni Psi mogu da osete ljudski strah, pa je važno da ostanete smireni i kontrolisani, čak i ako se suočite sa agresivnim psom. Izbegavajte nagle pokrete, vikanje ili paničarenje jer to može podstaknuti psa da postane još agresivniji.
  2. Usporite kretanje Ako vas pas sustigne dok trčite, usporite i polako skrenite u drugu stranu. Pokušajte da se zaustavite i ostanete nepokretni, opuštenih ruku, jer to može smanjiti njegov interes i smiriti situaciju.
  3. Izbegavajte direktan kontakt očima Gledanje psa direktno u oči može ga doživeti kao pretnju i učiniti ga još agresivnijim. Bolje je gledati ga sa strane, u njegovom vidnom polju, čime ćete pokazati da ne predstavljate opasnost.
  4. Skrenite njegovu pažnju Ako imate neki predmet pri ruci, kao što je cipela, flaša ili ranac, ponudite ga psu da ga zadrži zauzetim. Dok je pas koncentrisan na predmet, možete polako da se povučete i smanjite rizik od napada.
  5. Koristite komande Ako pas nastavi da pokazuje agresiju, obratite mu se smirenim, ali odlučnim glasom, koristeći komande poput „Ne!“ ili „Nazad!“. Vaš ton treba da bude autoritativan, ali ne i preteć. Time ćete psu jasno signalizirati da niste lak plijen i možda ćete ga naterati da se povuče.

Prateći ove savete, možete smanjiti rizik od napada i bolje se zaštititi od ujeda.

Kako se ponašati u slučaju napada agresivnog psa – Prvi koraci za zaštitu

Iako je prevencija uvek najbolja opcija, ponekad se nađemo u situaciji u kojoj je napad psa neizbežan. U takvim trenucima, važno je znati kako se ponašati da biste minimizirali povrede i sačuvali svoj integritet. Evo nekoliko koraka koje možete preduzeti u slučaju napada agresivnog psa:

1. Pokušajte da zadržite mirnoću i jasnoću uma

Prvi i najvažniji korak u bilo kojoj opasnoj situaciji je očuvanje smirenosti. Agresivni pas može prepoznati vašu paniku i to ga može podstaknuti na još veći napad. Ako osećate da je napad neizbežan, zadržite hladnu glavu, duboko dišite i pokušajte da sagledate situaciju.

2. Zadržite distancu i postavite prepreku između vas i psa

Ako pas priđe previše blizu, pokušajte da stavite neki predmet između vas i njega – to može biti ranac, torba, bicikl, ili bilo šta drugo što imate pri ruci. Ako ništa drugo, pružite ruke ili noge da biste se zaštitili. Pas obično napada najranjiviji deo tela, pa se trudite da to bude zaštićeno.

3. Ne okrenite leđa psu

Nikada nemojte okrenuti leđa agresivnom psu i bežati od njega. Pas vas može pratiti i napasti s leđa. Umesto toga, stojte uspravno i polako se povlačite unazad, zadržavajući kontakt očima sa psom bez izazivanja daljih pretnji.

4. Pokušajte da obuzdate psa glasom i stavom

Ako pas nastavlja da pokazuje agresiju, pokušajte da mu izgovorite komandu „Ne!“ ili „Nazad!“, koristeći čvrst i odlučan glas. Ovo može pomoći da ga zbunite i stvorite trenutnu konfuziju, što može biti dovoljno da ga natera da se povuče.

5. Zaštitite vitalne delove tela

U slučaju da dođe do fizičkog kontakta, važno je da štitite svoje vitalne delove tela, naročito vrat, lice i šake. Ako pas ugrize, postavite ruke u njegovu usta tako da se ne ugrize za vitalne delove tela. Ako padnete, pokušajte da se zaštitite tako što ćete se zaštititi nogama i rukama, a uvek imajte na umu da ne padajte na leđa jer bi to moglo izazvati još jači napad.

6. Pozovite pomoć odmah

Ako ste u opasnosti, pozovite hitnu pomoć ili pozovite nekog u okolini da vam pomogne. Ako se pas ne smiruje i napad traje, što pre pozovite nadležne službe. Agresivni pas predstavlja ozbiljan rizik, kako za vas, tako i za druge ljude u okolini.

7. Posle napada: Potražite medicinsku pomoć

Bez obzira na to koliko su povrede bile ozbiljne, odmah nakon napada treba da potražite medicinsku pomoć. Pasji ujedi mogu biti ozbiljni, jer pseća usta sadrže mnoge bakterije koje mogu uzrokovati infekcije. Potrebno je da se očisti rana, ali i da vam se daju vakcine, posebno protiv bjesnoće, ako je pas nepoznat i nije vakcinisan.

8. Obavestite vlasti

Posle napada, važno je obavestiti lokalne vlasti, posebno ako je pas lutalica ili nečiji ljubimac koji je pokazao agresiju. To može pomoći u sprečavanju budućih napada i pružanju pomoći psu, ako je to potrebno.

9. Razgovarajte sa stručnjacima

Ako ste preživeli napad, može biti korisno razgovarati sa psihologom ili terapeutom kako biste se nosili sa stresom i traumom koji mogu nastati nakon takvog iskustva. Isto tako, ako pas nije bio vaš, konsultujte se sa stručnjacima o pravilnom postupanju u takvim situacijama.

Iako je agresija pasa uvek ozbiljan i potencijalno opasan događaj, pridržavanje ovih koraka može vam pomoći da reagujete na pravi način i da minimizirate rizik od povreda. Razumevanje ponašanja pasa, kao i poznavanje osnovnih strategija za zaštitu, može biti ključno za vašu sigurnost u nepredvidivim situacijama.