Više od 170 legitimno izabranih sabornika odlučilo je bojkotovati rad XII. zasjedanja Hrvatskog narodnog sabora (HNS) zbog nezadovoljstva načinom na koji to političko tijelo funkcioniše. Ovu odluku zajednički su donijele stranke HDZ 1990, Hrvatski nacionalni pomak (HNP), Hrvatska demokratska zajednica (HDS) i Hrvatska seljačka stranka Bosne i Hercegovine (HSS), koje su svoje nezadovoljstvo formalizovale putem zvaničnog saopštenja.

Razlozi bojkota i unutrašnja neslaganja

Jedan od ključnih aktera opozicije unutar HNS-a, Mario Karamatić, predsjednik HSS-a i zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH, u razgovoru za Radiosarajevo.ba osvrnuo se na uzroke neslaganja, budućnost HNS-a i odnos sa Dragom Čovićem, predsjednikom HDZ-a BiH.

Karamatić je odmah na početku razgovora naglasio da ne postoji namjera formiranja nekakvog HNS-a 2.0, već da opozicione stranke žele redefinisati način rada i vratiti HNS-u njegovu prvobitnu svrhu – platformu u kojoj će političke stranke ravnopravno učestvovati i biti uvažene.

“Prvo moramo sjesti i otvoreno razgovarati, iskreno iznijeti šta nas tišti i šta smatramo problematičnim. Dragan Čović treba se pridržavati dogovorenih načela, statuta HNS-a, kao i deklaracija i rezolucija koje smo zajedno usvojili. Ne možemo dopustiti da jedna stranka sve odlučuje, jer HNS nije vlasništvo samo HDZ-a, već skup političkih subjekata koji trebaju zajednički donositi odluke”, istakao je Karamatić.

Nespremnost na javno iznošenje problema prije unutarstranačkih razgovora

Karamatić je odbio navesti konkretne postupke Dragana Čovića koji su doveli do razdora unutar HNS-a, smatrajući da takva pitanja treba prvo riješiti unutar samog Sabora.

“Ne bih želio da se u javnosti iznosi ‘prljavi veš’ prije nego što pokušamo riješiti nesuglasice među sobom. Svi smo odrasli ljudi i mislim da prvo trebamo vidjeti možemo li se vratiti na početne principe na kojima je HNS i utemeljen”, objasnio je Karamatić.

Odnos snaga i marginalizacija opozicije unutar HNS-a

Jedan od ključnih problema koji opozicione stranke navode jeste činjenica da se njihova uloga u HNS-u sistemski smanjuje, dok HDZ BiH donosi odluke samostalno, bez uvažavanja stavova drugih učesnika.

“U ovom trenutku, HDZ BiH u HNS-u je okružen strankama koje su činile Alijansu i Platformu, dok su sve druge stranke istupile iz Sabora. Mi smo učestvovali u stvaranju HNS-a – to nisu radili samo Dragan Čović i HDZ BiH. Ovaj politički projekat jednako pripada i nama, jer su tu i HSS, HDZ 1990 i drugi partneri”, naglasio je Karamatić.

Opozicione stranke ističu i nerazmjer u političkom utjecaju, tvrdeći da, uprkos tome što pojedine stranke imaju značajan broj izabranih vijećnika i zastupnika, njihova moć odlučivanja unutar HNS-a je minimalizovana.

“Kada pogledamo brojke, vidimo da sve stranke koje su ostale unutar HNS-a nemaju zajedno više vijećnika nego što ih ima samo Hrvatski nacionalni pomak (HNP) Ivana Vukadina. Osim toga, u donošenju odluka učestvuju i Ivan Tadić, Ilija Cvitanović, ja… a naši stavovi se često ne uvažavaju. To nije ispravno, niti je u duhu onoga što bi HNS trebao biti”, naglasio je Karamatić.

HDZ BiH je najjača stranka, ali ne i jedina

Karamatić je priznao političku snagu HDZ-a BiH među hrvatskim biračima u Bosni i Hercegovini, ali je jasno stavio do znanja da to ne znači da ta stranka treba imati apsolutnu moć unutar HNS-a.

“Od 350 izaslanika koji su trebali prisustvovati zasjedanju, više od 200 ih je odbilo doći. I to nešto govori. Svjesni smo da je HDZ BiH najjača politička stranka među Hrvatima u BiH i mi to poštujemo. Ali HDZ nije jedina stranka, i to treba biti jasno. U konačnici, ne možemo dopustiti da se HNS pretvori u politički servis HDZ-a BiH, jer mi nismo navijačka skupina nego politički subjekti sa svojim stavovima i politikama”, rekao je Karamatić.

Poziv na resetovanje HNS-a

Zaključno, Karamatić je istakao potrebu za povratkom HNS-a na izvorne postavke, pozivajući na unutrašnje reforme koje bi omogućile ravnopravniji dijalog i donošenje odluka.

“Kada se telefon zaglavi i prestane raditi kako treba, šta radimo? Isključimo ga i ponovo upalimo. Tako i mi sada trebamo resetirati HNS na početne postavke i vratiti ga u okvir u kojem su sve stranke ravnopravne i poštovane”, zaključio je Karamatić.