Pitanje treba li bojler biti stalno uključen ili ga treba paliti samo po potrebi često izaziva nesuglasice među korisnicima. Iako ne postoji univerzalni odgovor, nekoliko faktora može vam pomoći da donesete racionalnu odluku.

Koji pristup je racionalniji?
Neki stručnjaci savjetuju da bojler bude uključen cijeli dan i noć, jer će voda održavati svoju temperaturu, što znači da je nećete morati svaki put ponovno zagrijavati. S druge strane, mnogi smatraju da je učinkovitije bojler paliti samo kad vam je stvarno potrebna topla voda.

Prema mišljenju servisnih tehničara, ostavljanje bojlera uključenim cijelo vrijeme nije nužno najpovoljnija opcija s financijskog aspekta. „Ako živite sami ili s partnerom, bolje je uključivati bojler samo kada vam zatreba topla voda,“ kaže tehničar. „Međutim, u većim obiteljima, gdje je stalna potreba za toplom vodom, praktičnije je ostaviti bojler uključenim, jer je veća vjerojatnost da će netko od članova obitelji u bilo kojem trenutku poželjeti toplu vodu.“

Vrsta bojlera također igra ulogu.
Ako koristite manji bojler koji je isključivo namijenjen tuširanju, najbolje je paliti ga samo kada je potrebno. Međutim, kod većih protočnih bojlera, koji se koriste i za kuhinju, može biti praktičnije držati ga uključenim, jer će uvijek biti potrebe za toplom vodom.

Savjeti za uštedu energije:
Ekonomski najučinkovitiji način korištenja bojlera je uključivanje po potrebi, a još štedljivije je paliti bojler u jeftinijim tarifama, ako vaša tarifa to omogućava.

Kako produžiti životni vijek bojlera:
Bojleru nije nužno potreban “odmor”, a najvažniji faktori za njegovu dugovječnost su redovno održavanje i ispravan rad svih dijelova. Servisni tehničari preporučuju postavljanje termostata na 55-60 stupnjeva, jer to sprječava stvaranje kamenca. Ako postavite termostat na višu temperaturu, poput 90 stupnjeva, kamenac će se brže stvarati, osobito u područjima s tvrdom vodom.

Kako odabrati pravi bojler za vašu kućanstvo i optimizirati potrošnju energije

Bojler je ključni uređaj u svakom domu koji omogućava snabdijevanje toplom vodom za kupanje, pranje rublja i kuhinjske potrebe. Međutim, izbor pravog bojlera i način njegova korištenja mogu značajno utjecati na vašu potrošnju energije i dugoročnu uštedu. Ako ste u procesu kupovine novog bojlera ili želite optimizirati upotrebu postojećeg, evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći da donesete najbolju odluku.

1. Vrste bojlera – Koji je najbolji za vaš dom?

Postoje različite vrste bojlera, a odabrati onu koja najbolje odgovara vašim potrebama može značiti veliku razliku u potrošnji energije i troškovima. Evo nekoliko najčešćih vrsta:

  • Elektro-bojleri
    Elektro-bojleri su najčešći u kućanstvima jer su jednostavni za instalaciju i održavanje. Dostupni su u različitim veličinama i kapacitetima, pa je važno odabrati onaj koji je u skladu s vašim potrebama za toplom vodom. Mali bojleri (od 50-80 litara) idealni su za manja kućanstva, dok veći bojleri (od 100 litara pa na više) odgovaraju obiteljima s većim potrebama za toplom vodom. Iako su elektro-bojleri obično jeftini za nabavku, njihova potrošnja može biti veća, osobito ako su stalno uključeni.
  • Protočni bojleri
    Protočni bojleri zagrijavaju vodu na zahtjev, što znači da se voda zagrijava samo kad je uključite. Ovi bojleri ne pohranjuju toplu vodu, pa su idealni za kućanstva koja ne koriste veliku količinu tople vode u jednom trenutku. Štede energiju jer nije potrebno kontinuirano održavanje temperature, ali mogu imati manju kapacitetu za velike obitelji.
  • Boileri na plin
    Boileri na plin često su energetski učinkovitiji od električnih, jer plin obično ima niže troškove od električne energije. Ako već imate plin u kućanstvu, bojler na plin može biti odlična opcija. Plinski bojleri također mogu biti i protočni i s posudom za pohranu tople vode, ovisno o vašim potrebama.
  • Solarni bojleri
    Solarni bojleri koriste sunčevu energiju za zagrijavanje vode, što ih čini vrlo ekološkom i dugoročno isplativom opcijom. Iako je početna investicija veća, troškovi održavanja su niski, a u područjima s puno sunčana dana mogu značajno smanjiti vaše račune za energiju.

2. Kako optimizirati potrošnju energije bojlera?

Bojler može biti veliki potrošač energije u kućanstvu, pa je važno optimizirati njegovu upotrebu. Evo nekoliko savjeta kako to postići:

  • Koristite termostat na optimalnoj temperaturi
    Idealna temperatura za bojler je 55-60 °C. Ova temperatura je dovoljna za većinu kućanskih potreba, a također sprječava stvaranje kamenca u bojleru. Postavljanje viših temperatura može povećati potrošnju energije i ubrzati nakupljanje kamenca.
  • Održavajte bojler
    Redovito održavanje bojlera ključno je za njegovu učinkovitost i dugovječnost. Provodite redovne preglede i čišćenje, a ako živite u području s tvrdom vodom, razmislite o instalaciji filtra za vodu ili upotrebi specijaliziranih sredstava za uklanjanje kamenca.
  • Korištenje bojlera u jeftinim tarifama
    Ako vaša elektrodistribucija nudi jeftinije tarife za noćnu potrošnju, uključivanje bojlera u tom periodu može značajno smanjiti troškove. Iako će vam možda biti potrebno čekati da se voda zagrije, ovo je najbolji način za uštedu energije.
  • Uključivanje po potrebi
    Ako živite sami ili u manjoj obitelji, najbolje je paliti bojler samo kad vam treba topla voda, umjesto da ga držite stalno uključenim. Na taj način ćete izbjegavati nepotrebnu potrošnju energije. Veće obitelji, s druge strane, mogu imati korist od stalno uključenog bojlera ako je stalna potreba za toplom vodom.

3. Kako produžiti životni vijek bojlera?

Da biste bojleru produžili životni vijek i spriječili skupe popravke, slijedite ove savjete:

  • Redovno servisiranje
    Redovito servisiranje bojlera, uključujući provjeru grijača, ventila i termostata, osigurava njegov dugotrajan rad. Ako primijetite bilo kakve nepravilnosti, obratite se stručnjaku.
  • Zaštita od kamenca
    Ako živite u području s tvrdijom vodom, kamenac može brzo začepiti grijače i smanjiti učinkovitost bojlera. Ugradnja uređaja za omekšavanje vode ili korištenje odgovarajućih sredstava za čišćenje može pomoći u smanjenju nakupljanja kamenca.
  • Postavljanje bojlera na suho i ventilirano mjesto
    Instalacija bojlera na suho i dobro ventilirano mjesto smanjuje rizik od oštećenja i povećava njegovu učinkovitost. Također, izbjegavajte postavljanje bojlera u vlažnim prostorijama gdje je izložen vlagi i koroziji.

4. Koji bojler odabrati za vaš dom?

Izbor bojlera ovisi o nekoliko faktora, uključujući broj članova obitelji, vaš način korištenja tople vode, raspoloživu energiju i vaše financijske mogućnosti. Ako vam je bitna energetska učinkovitost i dugoročna ušteda, solarni bojleri i plinski bojleri mogu biti izvrsna opcija, dok će elektro-bojleri biti praktičniji za manje kućanstva. U svakom slučaju, odabir pravog bojlera može značajno utjecati na vaš račun za energiju, stoga je važno donijeti informiranu odluku.

Ovaj bonus članak daje sveobuhvatan pregled čimbenika koji utječu na odabir bojlera i način njegovog korištenja, te pruža praktične savjete za optimizaciju potrošnje energije i produžavanje životnog vijeka bojlera.