Voće, koje se često preporučuje kao zdrava opcija od strane dijetologa i lekara, može u nekim slučajevima doprineti problemima sa jetrom. Iako je voće bogato vitaminima i vlaknima, sadrži i ugljene hidrate, glukozu i fruktozu, što može predstavljati rizik ako se konzumira u velikim količinama.

Nutricionistkinja Eli Kriger objašnjava da jabuke, na primer, imaju veću koncentraciju fruktoze, dok kajsije sadrže više glukoze. Ako se fruktoza unosi prekomerno, može dovesti do nealkoholne bolesti masne jetre.

Da bi se smanjio rizik od ovih problema, preporučuje se da se voće konzumira u prepodnevnim časovima kada je metabolizam brži i telo efikasnije razgrađuje hranljive materije. U tom periodu, glukoza se reguliše insulinom i koristi kao izvor energije.

Kada se unese fruktoza, ona se najpre skladišti u jetri, a kada su zalihe glikogena popunjene, višak se pretvara u mast. Ovo može povećati rizik od masne jetre.

Jedan od načina da se ublaže negativni efekti voća je da se ono kombinuje sa drugim namirnicama, posebno proteinima, što može pomoći u smanjenju potencijalnog rizika za oboljenje jetre.

Evo i jedna cinjenica:

Voće je često smatrano zdravim izborom, ali prekomerna konzumacija može dovesti do problema s jetrom, posebno zbog fruktoze. Naime, kada se fruktoza unese u organizam, skladišti se u jetri, a višak se pretvara u mast. Ovo može povećati rizik od nealkoholne bolesti masne jetre. Nutricionisti preporučuju da se voće jede u prepodnevnim satima kada je metabolizam aktivniji, što pomaže u boljoj obradi šećera. Kombinovanje voća sa proteinima može dodatno smanjiti rizik, jer proteini pomažu u stabilizaciji nivoa šećera u krvi.

4o mini