Stručnjaci za baštovanstvo preporučuju sadnju tri vrste biljaka u novembru koje će vam pomoći da osigurate dobar prinos u vašoj bašti, kako piše N1. Prema savetima stručnjaka sa BBC Gardener’s World, ovo je pravo vreme za sadnju luka, ljutike i belog luka.
Luk je svestran i jednostavan za uzgoj, a može se koristiti tokom cele godine. Stručnjaci preporučuju sadnju luka u jesen ili proleće, koristeći male setove umesto semena. Luk treba saditi u dobro pripremljeno, plodno zemljište koje zadržava vlagu i koje je izloženo punom suncu, uz razmak od 10-15 cm između biljaka. Bitno je redovno uklanjati korov i zalivati luk u sušnim periodima. Luk je spreman za berbu kada dostigne odgovarajuću veličinu ili kada listovi postanu smeđi i počnu da vene. Za dodatnu zaštitu, preporučuje se pokrivanje kreveta hortikulturnom vunom, dok se zaštita od lukove muve postiže uklanjanjem truleži i opuštenih listova.
Ljutika (ili šalot) je lako uzgajati i ima blaži ukus od običnog luka. Ovaj usev najbolje uspeva u vlažnom, ali dobro drenirano zemljištu, a u sušnim periodima potrebno je redovno zalivanje kako bi se sprečio rast korova. Ljutika voli sunčano i plodno tlo bogato organskom materijom. Idealno je vreme za sadnju u jesen, jer to omogućava raniji i jači prinos. Lukovice treba saditi na razdaljini od 15-20 cm, a između redova treba ostaviti razmak od 30 cm. Da biste zaštitili biljke od ptica, koristite vunu ili mrežu.
Beli luk je nezaobilazan začin koji obogaćuje mnoge jela, a novembar je idealno vreme za njegovu sadnju. Bijeli luk obično se sadi u jesen ili ranu zimu, koristeći lukovice koje se direktno sade u zemlju, ili u saksije ako je zemljište teško. Tlo treba biti očišćeno od korova, a kompost treba ukopati u zemlju. Lukovice se sade na razdaljini od 15 cm, a između redova ostavite 30 cm razmaka. Za zaštitu od ptica koristi se hortikulturno runo. Beli luk ne zahteva puno pažnje, ali ga treba redovno zalivati u proleće i rano leto. Zalivanje se smanjuje kako lišće počne da žuti, što je znak da lukovice sazrevaju.
Sadnjom ovih biljaka u novembru možete osigurati bogat prinos tokom godine.
Bonus Saveti za Novembarsku Sadnju: Kako Pripremiti Baštu za Zimu
Iako mnogi smatraju da je jesen kraj baštovanskog rada, novembar je zapravo savršen mesec za pripremu bašte za zimu i sadnju nekoliko ključnih biljaka koje će vas nagraditi bogatim prinosom sledeće godine. Sadnja u ovom periodu može pomoći biljkama da se ukorene i stvore solidnu osnovu za rast kada proleće stigne. Osim luka, ljutike i belog luka, evo još nekoliko saveta za novembarsku baštovansku rutinu.
1. Priprema Tla za Zimu
Pre nego što posadite bilo koju biljku, važno je da pripremite tlo. Ako planirate sadnju češnjaka, luka ili drugih zimskih biljaka, uverite se da je tlo dobro očišćeno od korova i kamenčića. Dodavanje komposta ili organskog đubriva pomoći će da tlo bude plodno i bogato hranljivim materijama, što je ključno za zdravlje biljaka tokom zime.
2. Zaštita Biljaka od Mraza
Novembar može doneti prvi mraz, a to može biti problem za osetljivije biljke. Iako luk, ljutika i beli luk nisu toliko osetljivi na hladnoću, bilo bi dobro da ih zaštitite od niskih temperatura. Koristite hortikulturnu vunu ili mulč (npr. slama, kompost, suvo lišće) oko biljaka kako biste ih zaštitili od mraza i zadržali vlagu u zemljištu. Ove mere su posebno korisne ako predviđate hladne zimske noći.
3. Sadnja Zimskih Korenastih Povrća
Novembar je savršen za sadnju korenastih povrća kao što su cvekli, šargarepe i peršun, koji mogu preživeti zimu i početi da rastu kada temperature porastu. Iako ove biljke mogu rasti i tokom zime, imajte na umu da će im trebati neko vreme da se ukorene, pa je najbolje da ih posadite na početku novembra.
4. Sadnja Zimskih Začinskih Biljaka
Za ljubitelje začinskih biljaka, novembar je dobar mesec za sadnju biljaka koje mogu preživeti zimu, kao što su majčina dušica, ruzmarin i peršun. Iako ruzmarin može biti osetljiv na niske temperature, možete ga posaditi u kontejnerima koje možete uneti u zatvoreni prostor tokom najhladnijih dana.
5. Sadnja Zimskih Cveća
Za ljubitelje cveća, novembar je odličan mesec za sadnju zimskih tulipana i zimec (primula), koji će obradovati oko u proleće. Tulipani i druge lukovice najbolje se sade u jesen, a mogu podneti mraz sve dok su ukorenjeni.
6. Priprema Bašte za Zimu
Posle sadnje, obavezno očistite baštu od starih biljnih ostataka i otpada, jer on može postati plodno tlo za različite vrste bolesti i štetočina. Takođe, obavezno pospite tlo slojem komposta kako biste ga zaštitili i pripremili za sledeću sezonu.
Zaključak:
Novembar je ključni mesec za pripremu bašte za zimu i sadnju biljaka koje će vam doneti plodove u proleće i leto. Osim luka, ljutike i belog luka, razmislite o sadnji korenastih povrća, začinskih biljaka i cveća koje mogu preživeti zimske mesece. Sa odgovarajućim pripremama i zaštitom, vaša bašta će biti spremna da izdrži hladnoću i u proleće donese bogat urod.